Wybrane Kolekcje Roślin Wybrane Kolekcje Roślin

Borówka amerykańska

Borówka wysoka (Vaccinium corymbosum), często nazywana borówką amerykańską – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Ze względu na smaczne i zdrowe owoce jest coraz częściej uprawiana w ogrodach. Owoce borówki posiadają duże wartości odżywcze. Są bogate w cukry, kwasy mineralne, sole mineralne, pektyny, witaminy. Nadają się do spożycia na surowo, jako owoc deserowy, jak również na przetwory.

W Arboretum mamy posadzone takie odmiany jak:

Bluejay - odmiana o silnym wzroście luźnym, rozłożystym pokroju, dorasta do 2 m wysokości (wymaga silnego cięcia). Odmiana plenna, równomiernie dojrzewająca - pod koniec lipca. Jagody duże, kuliste, jasnoniebieskie, w smaku winno-słodkie. Można je przechowywać w lodówce nawet przez kilka tygodni. Odmiana wytrzymała na mróz lecz wrażliwa na suszę.
 
Spartan - odmiana o silnym wzroście - dorasta do 1,8 m wysokości. Odmiana bardzo plenna, owoce bardzo duże i bardzo smaczne - słodko-winne, kuliste, dojrzewają w drugiej połowie lipca. Doskonale nadają się do zarówno do bezpośredniego spożycia jak i do mrożenia, na soki i dżemy i nalewki.

Northblue - krzyżówka borówki niskiej i wysokiej charakteryzująca się małymi wymaganiami i wysoką odpornością na mrozy. Bardzo obficie owocuje, a jej owoce są bardzo aromatyczne i smaczne, które najlepiej spożywać na surowo. Zebrane w luźne grona, zaczynają dojrzewać w lipcu a ich okres dojrzewania trwa około 3 tygodni owocami możemy się cieszyć w sierpniu.

Elizabeth - odmiana ceniona za późne owocowanie. Uznawana za najsmaczniejszą z odmian. Owocuje bardzo obficie. Owoce ciemne. Krzewy rosną silnie i szeroko.

Ozarkblue - odmiana dość plenna, posiada średniej wielkości krągłe, fioletowe smaczne owoce. Owocowanie przypada na miesiąc lipiec/sierpień. Krzew ten ma średnią siłę wzrostu, osiąga maxymalnie 1,8 m wysokości
 
Bluegold - odmiana o średniej sile wzrostu, kulistym pokroju. Owocuje obficie, jagody są duże i smaczne, gotowe są do zbioru zwykle w drugiej połowie sierpnia. Odmiana odporna na mróz, suszę i choroby.

Earliblue - odmiana o średnio-silnym wzroście - dorasta do 1,5 m wysokości. Owoce duże i średnie, kuliste, smaczne i aromatyczne, dojrzewają na początku lipca (zaczyna owocowanie nawet do dwóch tygodni przed odmianą 'Bluecrop', plon umiarkowany.

Toro - krzyżówka odmian Earliblue i Ivanhoe. Tworzy wysokie krzewy o wysokości do 2m. Owocem jest duża, niebieska, gładka jagoda, bardzo smaczna, zebrana w duże grona. Jagody zaczynają dojrzewać od pierwszej dekady sierpnia. Wysoka i stała plenność.

Rubel - owoce drobne, ciemne, zebrane w długie, luźne grona. Owoce małe, ciemne i smaczne jagody z wysoką zawartością antyoksydantów. Plony daje wysokie i regularne.